Ten sernik uwielbiają dorośli i dzieci 🙂 Jest szybki w przygotowaniu, lekki i smaczny i co najważniejsze, bez pieczenia. Oczywiście podstawą są ciasteczka Oreo.
SKŁADNIKI NA SPÓD:
-
ciasteczka Oreo (można je zamienić na podobne ciasteczka, np. markizy) – 1 opakowanie około 176 g
-
masło (w temp. pokojowej) – 60 g
SKŁADNIKI NA MASĘ:
-
ser biały 3-krotnie zmielony lub z wiaderka – 1 kg
-
cukier – 1 i 1/3 szklanki
-
żelatyna w proszku – 6 łyżeczek
-
sok z cytryny – 4 łyżki
-
zimna woda – 8 łyżek
-
ciasteczka Oreo – 1 opakowanie ciasteczek (pokrojone na ćwiartki, kilka ciasteczek polecam zostawić do dekoracji)
SKŁADNIKI NA GÓRĘ:
-
śmietana 30% lub 36% (schłodzona z lodówki) – 200 ml
-
serek mascarpone (schłodzony z lodówki) – pół opakowania
-
kakao gorzkie – do posypania
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Najpierw zajmiemy się SPODEM ciasta. Z ciasteczek należy wyjąć nadzienie (nadzienie odłóżcie do miseczki). Ciastka należy pokruszyć z masłem.
2. Tortownicę o średnicy 22 cm należy wylepić pokruszonymi ciastkami z masłem.
3. Teraz zajmiemy się MASĄ. Do miski dodajemy ser biały (wyjmij go kilka godzin wcześniej z lodówki, aby miał temp. pokojową), odłożone wcześniej nadzienie z ciasteczek, cukier i wszystko należy razem zmiksować.
4. Żelatynę należy rozpuścić w zimnej wodzie i odstawić na około 10 minut, aż napęcznieje. Po tym czasie żelatynę należy rozpuścić w kąpieli wodnej (tylko do momentu rozpuszczenia, żelatyny nie wolno doprowadzić do wrzenia, ponieważ straci swoje właściwości żelujące!).
5. Rozpuszczoną żelatynę i sok z cytryny należy wlać do masy serowej i zmiksować.
6. Następnie do masy należy wsypać pokrojone w ćwiartki ciasteczka i wymieszać.
7. Powstałe ciasto należy wylać do formy i wstawić do lodówki na około 60 minut.
8. Gdy ciasto stężeje należy je posypać kakao. Można też boki ciasta obsypać pokruszonymi ciasteczkami, a górę zostawić białą. Wszystko zależy od gustu i upodobania.
9. Ze śmietany i serka mascarpone należy ubić bitą śmietanę. Za pomocą rękawa cukierniczego można zrobić rozetki i powkładać w nie ciastka, ale nie jest to obowiązkowe.
SMACZNEGO!
Polecam także przepis na znakomite placki z kiszonej kapusty – f7kulinarne.com