Ptysie z bitą śmietaną lubi chyba każdy. Smakują pysznie, gdy kupisz z najlepszej cukierni, ale są jeszcze pyszniejsze jak wykonasz je sama w domu. Ptysie można nabić kremem albo po prostu nadziać bitą śmietaną, można też do śmietany dodać serek mascarpone – każda z wersji jest pyszna.

Z poniższego przepisu powinny Wam wyjść 23 ptysie. 

SKŁADNIKI NA CIASTO PARZONE:

  • jajka – 4 sztuki (rozmiar L)
  • masło – 125 g
  • mąka pszenna – 1 szklanka
  • woda – 1 szklanka
  • sól – 1/4 łyżeczki 

SKŁADNIKI NA BITĄ ŚMIETANĘ:

  • śmietanka 36% – 750 ml 
  • serek mascarpone – 250 g 
  • cukier puder – 6 łyżek 

ORAZ:

  • cukier puder – do posypania

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1.Najpierw zajmiemy się ciastem parzonym. Do garnka (najlepiej z grubym dnem) należy dodać masło, wlać wodę i podgrzewać do momentu zagotowania i całkowitego rozpuszczenia się masła. 
2. Mąkę pszenną należy wymieszać z solą i dodać na gotującą się wodę z masłem. Po wsypaniu mąki z solą należy energicznie mieszać łyżką, aby składniki się połączyły. Ciasto należy podgrzewać do momentu, aż będzie odchodziło od brzegów garnka i zrobi się szkliste. Cały czas trzeba mieszać. 
3. Gotowe ciasto należy odstawić do przestudzenia (ciasto powinno być delikatnie ciepłe, ale nie gorące). 
4. Przestudzone ciasto należy przełożyć do miski i miksować, dodając po jednym jajku. Ciasto z jajkami należy miksować, aż uzyska się jednolitą, gładką konsystencję. 
5. Ciasto należy przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie wyciętej gwiazdy. Jeśli nie macie rękawa cukierniczego ciasto możecie nakładać łyżką. 
6. Dwie duże blachy należy wyłożyć papierem do pieczenia i na dwóch blachach należy wyciskać kółka o średnicy około 4 cm w dużych odstępach od siebie, ponieważ ptysie urosną.
7. Dwie blachy z ptysiami należy wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopni (termoobieg) i piec około 30 minut. Jeżeli nie macie w piekarniku opcji termoobiegu trzeba piec każdą blachę z ptysiami osobno w 200 stopniach (grzanie góra-dół). 
8. W trakcie pieczenia nie wolno otwierać piekarnika, ponieważ ciasto Wam opadnie. 
9. Upieczone ptysie należy przełożyć na kratkę, aby się całkowicie wystudziły. Gdy tak się stanie, każdego ptysia należy przekroić na pół. 
10. Teraz zajmiemy się bitą śmietaną. Schłodzoną śmietankę należy wlać do miski i ubijać (zacznij od najmniejszych obrotów, stopniowo zwiększaj, aż dojdziesz do maksimum).
11. W trakcie ubijania śmietany należy dodawać do niej cukier puder. 
12. Gdy śmietana zacznie gęstnieć, należy dodawać serek mascarpone i ubijać do momentu, aż uzyska się gładki, sztywny krem.
13. Bitą śmietanę należy przełożyć do rękawa cukierniczego, ponownie z końcówką wyciętej gwiazdy. Bitą śmietanę należy nakładać na spód ptysi i przykrywać przeciętą górą. 
14. Ptysie należy przechowywać w lodówce. Przed podaniem ptysie należy posypać cukrem pudrem. 

SMACZNEGO! 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl