Dla wielu rodzin święta bez tego piernika nie istnieją. Jest pyszny i pięknie pachnie. To taki prawdziwy piernik z domowymi powidłami. Polecam ten przepis! 🙂
SKŁADNIKI:
- jajka – 3 sztuki
- cukier – 1,5 szklanki
- mąka pszenna – 1 kg
- mleko – 0,5 szklanki
- masło – 250 g
- prawdziwy miód – 500 g
- soda – 3 łyżeczki
- sól – 0,5 łyżeczki
- domowa przyprawa do piernika – 50 g
DO PRZEŁOŻENIA
- powidła śliwkowe (najlepiej domowe) – około 900 g
POLEWA CZEKOLADOWA:
- gorzka czekolada – 150 g
- śmietana kremówka – 60 ml
LUKIER:
- cukier puder – 1 szklanka
- gorąca woda – 3 łyżki
- orzechy lub jakieś dekoracje – do posypania
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Go garnka należy wsypać cukier, dodać masło i miód. Składniki należy podgrzewać i mieszać cały czas, żeby cukier się rozpuścił, a nie przypalił. Następnie garnek należy zdjąć i palnika i odstawić składniki do przestudzenia.
2. Sodę należy wsypać do mleka i dokładnie wymieszać.
3. Do miski należy wsypać mąkę, dodać jajka, sól, przyprawę do piernika, mleko z sodą i przestudzone składniki z garnka (miód, masło i cukier). Wszystko należy dokładnie wymieszać. Powinniście uzyskać gładkie ciasto.
4. Powstałe ciasto należy przełożyć do czystej, szklanej miski, przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na 3 tygodnie.
5. Po 3 tygodniach ciasto należy wyjąć z lodówki i podzielić na 3 równe części. Każdą część ciasta należy rozwałkować na stolnicy (stolnicę należy podsypywać mąką).
6. Każdą rozwałkowaną część ciasta należy przełożyć na blachę, która jest wyposażeniem każdego piekarnika (blacha o wymiarach 35 x 35 cm). Następnie piec około 17-19 minut w temp. 170 stopni (grzanie góra-dół). Upieczone blaty należ przełożyć na kratę, aby całkowicie się wystudziły.
7. Na desce należy ułożyć jeden piernikowy blat, smarujemy go powidłami śliwkowymi (jeżeli Twoje powidła są mocno gęste, radzę podgrzać je przed użyciem) i przykrywamy drugim blatem, na którym także rozprowadzamy powidła śliwkowe. Na górę kładziemy ostatni blat piernikowy.
8. Powstałe ciasto należy przykryć papierem do pieczenia i obciążyć deską. Tak obciążony piernik należy odstawić na 1 dzień w chłodne miejsce. Po jednym dniu piernik należy podzielić na 6 części.
9. Piernik należy przechowywać zawinięty w papier do pieczenia i polewać go lukrem lub polewą przed samym podaniem.
10. Lukier puder: cukier puder należy rozetrzeć z gorącą wodą (wodę należy dodawać stopniowo, aż uzyska się odpowiednią konsystencję).
11. Polewa czekoladowa: śmietankę należy zagotować, następnie dodać do niej połamaną na małe kawałeczki czekoladę. Mieszać, aż czekolada się rozpuści i powstanie polewa.
12. Na polewę czekoladową lub lukier można posypać posiekane orzechy lub jakieś kolorowe groszki.
SMACZNEGO!
Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl