Czarna porzeczka to bomba witaminowa. Medycyna ludowa upodobała sobie ten owoc zwłaszcza w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych czy z artretyzmem lub reumatyzmem. Popularna jest nalewka z czarnej porzeczki, która jest pomocna na nieprzyjemny ból gardła, przeziębienie, na problemy trawienne, nieżycie górnych dróg oddechowych. Na dodatek jest smaczna i aromatyczna. 

 

Proponuję dwa przepisy – nalewka z czarnej porzeczki na spirytusie i na wódce.

NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI NA SPIRYTUSIE

Nalewka z czarnej porzeczki bardzo często nazywana jest smorodniówka.

Składniki:

 • dojrzałe owoce czarnej porzeczki – 1 kg
 • spirytus -1 litr
 • cukier – 0,5 kg
 • woda – 0,5 litra

Oczywiście podane proporcje można dostosować do własnych potrzeb. Z powyższych składników powinno Wam wyjść około 1, litra nalewki.

Sposób przygotowania:

 1. Należy przebrać owoce czarnej porzeczki. Popsute, nadpęknięte należy wyrzucić. Następnie z owoców należy usunąć szypułki, oczyścić i dokładnie umyć. Po umyciu należy od razu odcedzić owoce z wody.
 2. Teraz należy przygotować 70-procentowy spirytus z 96-procentowego spirytusu. Należy to zrobić w przegotowanej, schłodzonej i filtrowanej wodzie w konkretnych proporcjach: 200 ml wody na 500 ml spirytusu.
 3. Owoce czarnej porzeczki należy włożyć do słoja i zalać przygotowanym spirytusem. Następnie zamknąć słój i wstawić go do ciemnego i chłodnego miejsca. Słój powinien tam pozostać na około 6 tygodni.
 4. Po 6 tygodniach należy z wody i cukru ugotować syrop. W międzyczasie należy zlać płyn ze słoja do butelek. Po przestudzeniu syropu z cukru i wody, należy wlać go go butelek z naszym nalewem. Butelki należy szczelnie zamknąć.
 5. Nalewkę należy postawić w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Powinna leżeć tam minimum 6 miesięcy.

NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI NA WÓDCE

Nalewka z czarnej porzeczki na wódce wykazuje właściwości lecznicze.

Składniki:

 • czarna porzeczka – 1kg
 • biała wódka – 0,5 litra
 • spirytus – 0,5 litra
 • cukier – 1 szklanka
 • miód – 2 łyżki
 • 1 laska cynamonu lub laska wanilii

Sposób przygotowania:

 1. Należy przebrać owoce czarnej porzeczki. Popsute, nadpęknięte należy wyrzucić. Następnie z owoców należy usunąć szypułki, oczyścić i dokładnie umyć. Po umyciu należy od razu odcedzić owoce z wody.
 2. Umyte i delikatnie ususzone owoce należy włożyć do słoja. Owoce należy zalać wódką i spirytusem. Słój należy szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na około 1 miesiąc. W tym czasie należy regularnie podglądać nalewkę, a co kilka dni delikatnie wstrząsać i przekręcać słojem.
 3. Po miesiącu owoce należy odcedzić od nalewy, najlepiej przez sito. Płyn należy przelać do innego naczynia.
 4. Owoce należy posypać cukrem i dodać do nich miodu. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić na tydzień. W tym czasie należy regularnie mieszać owoce.
 5. Po tygodniu owoce porzeczki znów należy zalać alkoholem. Jeśli porzeczki wydadzą się zbyt kwaśne, należy dodać jeszcze szczyptę miodu.Na ty etapie należy też dodać trochę wanilii lub cynamonu – dzięki temu nalewka będzie miała bogatszy smak. Całość należy dokładnie wymieszać i ponownie odstawić na 7 dni.
 6. Po 7 dniach filtrujemy miąższ – można użyć do tego zwykłej gazy, a gotową nalewkę należy przelać do butelek.
 7. Nalewkę na wódce i jednocześnie na spirytusie należy umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Powinna ta poleżeć minimum 6 miesięcy.

Smacznego!