Czy kiedykolwiek próbowaliście chleba zwanego ciabatta?

otozh.com.ua

Jestem przekonana, że tak. Tłumaczenie dość dokładnie opisuje chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku pieczywo. Dodatkowo, ten chleb z dziurami jest bardzo popularny wśród trenerów fitness.

Ciabatta zawiera zaskakująco mało kalorii i zaskakująco dużą liczbę dziur. Odpowiednio upieczone ciasto tego typu zawiera znacznie mniej węglowodanów niż jakikolwiek inny chleb. A wszystko dzięki długiej fermentacji: ciasto leży długi czas, dzięki czemu ma czas na wytworzenie użytecznych kwasów.

Ten chleb bez problemu przygotujesz w domu. Bez żadnej maszyny do chleba lub specjalnego zakwasu. Dlatego oferuję ci przepis na ciabattę, która będzie chrupiąca ze złotą skórką z zewnątrz, a mięciutka i delikatna w środku.

SKŁADNIKI:

  • mąka pszenna – 450 g

  • woda – 400 ml

  • drożdże – 20 g

  • sól – 1 łyżeczka

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1.Przesiej mąkę pszenną (400 g) do dużej miski o wysokich bokach, w której ugnieciesz ciasto. Dodaj sól i wymieszaj.

otozh.com.ua

2. Dodaj drożdże do ciepłej wody (20 g drożdży na 400 ml wody). Drożdże z wodą należy wymieszać drewnianą łyżką. Następnie powoli dodaj drożdże z wodą do mąki z solą, wymieszaj, aby uzyskać płynne ciasto.

otozh.com.ua

3. A teraz najważniejsze: przykryj miskę ściereczką i pozostaw ciasto do fermentacji w temperaturze pokojowej przez co najmniej 12 godzin (maksymalnie 20 godzin). Dzięki temu ciasto nabierze takie właściwości, jakie powinna mieć ciabatta.

otozh.com.ua

4. Wysyp pozostałe 50 g mąki na stół, ostrożnie połóż ciasto na stole, posyp na górę szczyptę bułki tartej i przykryj ciasto. Odstaw na kolejne 2-3 godziny.

otozh.com.ua

5. Rozgrzej piekarnik do 250 stopni wraz z formą, w której będziesz piec chleb. Przenieś ciasto do gorącej formy spodem do góry, aby ciasto było posypane mąką. I włóż formę z ciastem do piekarnika. Umieść patelnię z gorącą wodą na dnie piekarnika.

otozh.com.ua

6. Piec chleb przez 20 minut na parze. Następnie wyjmij patelnię i piec kolejne 15 minut.

otozh.com.ua

Chleb domowy jest wart tej pracy. Głównie dlatego, że wiesz, z czego jest wykonany. Po drugie, to wyjątkowa okazja, aby spróbować czegoś nowego. Po trzecie, przygotowany chleb samemu w domu jest zawsze smaczniejszy. Ciabatta jest podawana do ciast i gulaszów, jest też podstawą narodowego dania Włoch – bruschetta. Ponadto ten przepis jest odpowiedni dla tych, którzy kochają chleb, ale też chcą zachować ładną figurę.

Spodobał ci się ten przepis? Podziel się nim z przyjaciółmi. Smacznego!

Czytaj: Co się stanie, jeśli potrzesz stopy czosnkiem? Po kilku godzinach poczujesz się zdrowy!