Z poniższych składników wyjdzie Wam 2 litry domowego, pysznego bulionu. Po zrobieniu możecie go przelać do woreczków do mrożenia i mieć na późniejszą okazję. To znakomity sposób na szybki, zdrowy i świeży bulion. Można go później użyć jako bazę pod sos lub zupę.
SKŁADNIKI:
- wołowina, np. szponder, antrykot, mostek z kością, goleń (pręga), szyja – 1 kg
- marchewka – 2 sztuki (duże)
- cebula – 2 sztuki (max 150 g)
- czosnek – 1 główka (mała)
- korzeń pietruszki – 110 g
- korzeń selera – 0,5 sztuki (max. 300 g)
- por (biała część) – 1 sztuka (max 200 g)
- seler naciowy – 3 łodygi (nieobowiązkowe)
- suszone grzybki – kilka sztuk (nieobowiązkowe)
- lubczyk ogrodowy lub natka pietruszki
- liście laurowe – 3 sztuki
- ziele angielskie – 4 ziarna
- sól – 1 łyżka
- czarny pieprz w ziarnach – 1 łyżeczka
- woda – 2 litry
- garnek – o pojemności minimum 6 litrów
Wszystkie warzywa były ważone przed obraniem, w sklepie.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Mięso wołowe należy wrzucić do zlewu, umyć pod zimną, bieżącą wodą. Nie mocz mięsa w wodzie, tylko szybko i sprawnie je umyj. Następnie mięso przełóż do garnka o pojemności około 6 litrów. Umyj dokładnie zlew.
2. Mięso wołowe w garnku zalej zimną wodą. Wody wlej tyle, aby całkowicie pokryć mięso. Następnie garnek przykryj przykrywką i ustaw wysoką moc palnika.
3. Gdy zauważysz, że woda się zagotowała, zmniejsz troszkę ogień i gotuj mięso około 2 minuty. Potem wyłącz palnik. Woda stanie się męta, a na górze zbiorą się szumowiny (ścięte białko).
4. Wodę z mięsem wylej do zlewu. Mięso znowu przepłucz zimną, bieżącą wodą. Teraz zrób to dokładniej, aby spłukać szumowinę. Następnie mięso odłóż na blat. Dokładnie umyj garnek i zlew. Umyte mięso ponownie włóż do tego samego, czystego garnka.
5. Przyjęło się, że na każde 250 g mięsa używa się 500 ml wody. Dlatego do garnka z mięsem wlej 2 litry wody.
6. Do garnka wrzuć też warzywa. Cebulę możesz opalić nad palnikiem lub przekrój ją na pół i podpiecz na suchej patelni. Pod żadnym pozorem jej nie obieraj! Dodaj także kilka małych cebulek ze szczypiorkiem.
7. Pozostałe warzywa umyj. Marchewki, korzeń selera i korzeń pietruszki obierz. Białą część pora, łodygi selera naciowego i obrany czosnek także wrzuć do garnka. Główkę czosnku przekrój na pół.
8. Dodaj też natkę pietruszki. I jeśli masz to kilka suszonych grzybków.
9. Na koniec przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, sól i czarny pieprz. Na koniec garnek przykryj przykrywką. Ustaw ciut wyższą niż średnia moc palnika i czekaj, aż bulion zacznie się gotować. Gdy zacznie, zmniejsz palnik do takiej mocy, żeby bulion tylko delikatnie bulgotał.
10. Bulion należy gotować przez 3 pełne godziny. Przez cały czas gotowania nie odkrywaj przykrywki.
11. Po skończeniu gotowania, po lekkim przestudzeniu możesz odcedzić bulion od warzyw i mięsa. Powinnaś otrzymać 2 litry pysznego bulionu. Mięso i warzywa nie musisz wyrzucać. Możesz z nich zrobić pasztet.
SMACZNEGO!
Przepis na bulion wołowy wsparty się wiedzą z książki kucharskiej „Praktyczna kuchnia domowa” Danuty Wybrykowskiej z 1937 roku.
Koniecznie odwiedź naszą stronę f7zdrowie.pl